Szukaj
Generic filters
Previous
Next

Trichomy konopi- co to jest i jaką pełnią funkcje ?

Czym są trichomy?

Trichomy to małe, przypominające włosy narośla, które można znaleźć na roślinach (w tym konopiach), a także porostach, glonach i innych organizmach pierwotnych. Organizm protisty posiada komórkę z jądrem, ale nie jest ani zwierzęciem, ani rośliną, ani grzybem. Przykładami takich organizmów są pierwotniaki (organizmy „podobne do zwierząt”), a także niektóre pleśnie i protofity roślinopodobne.

Trichomy konopi (marihuany ) mają kształt podobny do grzyba. Łodyga podtrzymuje bulwiastą, kulistą głowę. Są też małe, mają szerokość około 50-100 mikronów (1 mm = 1000 mikronów). Mimo, że uważa się, że trichomy wyewoluowały z różnymi funkcjami, roślina konopi wydaje się wykorzystywać je do obrony.

Rodzaje trichomów występujących w konopiach indyjskich

Trichomy bulwiaste

Trichomy bulwiaste są zwykle najmniejszym rodzajem włosków. Czasami, mają one zaledwie 10 mikronów szerokości i są kilkakrotnie mniejsze niż największe trichomy. Bulwiaste trichomy można znaleźć na całej powierzchni rośliny, ale ponieważ są zbudowane z niewielkiej liczby komórek, są trudne do zauważenia.

 

Trichomy główkowate-bezpodstawkowe

Trichomy główkowate są większe niż włoskowate, z wystarczającą liczbą komórek, aby utworzyć główkę włoska i bardzo krótką podstawą. Ale, przy szerokości około 20-30 mikronów nie są one tak duże, jak największy rodzaj trichomów, ani tak łatwe do zauważenia.

Trichomy główkowato-nóżkowate

Największe trichomy to trichomy główkowato-nóżkowate. Dla hodowców konopi, trichomy te dostarczają większość żywicy, THC oraz pozostałe kannabinoidy. Szerokość włosków wynosi około 50-100 mikronów. Mogą mieć wysokość 200-300 mikronów (0,2-0,3 mm). Jest to wystarczająco dużo, aby zobaczyć je gołym okiem. W szczególności, żeńskie rośliny konopi mają duże ilości włosków główkowato-nóżkowatych.

Zauważysz, że trichomy główkowate mają łodygę, która wykonana jest z komórek, znanych jako komórki naskórka i komórki podskórne. Na szczycie łodygi znajduje się główka gruczołu żywicznego, zwana „główką”. Kulista główka gruczołu żywicznego ma zewnętrzną, woskową warstwę naskórka, która działa jak ochrona. Wewnątrz żywicy znajdują się kannabinoidy oraz terpeny. Są one wytwarzane przez wyspecjalizowane komórki pomiędzy wierzchołkiem łodygi trichomu a kulistą żywicą. Gdy roślina konopi starzeje się i zbliża do punktu zbioru, gruczoły żywiczne mogą zmieniać kolor. Powoli zmieniają się z klarownych i bezbarwnych na mleczne i ostatecznie bursztynowo-czerwone.

Należy pamiętać, że niektóre nasiona konopi, takie jak Auto Blackberry Kush, mogą wytwarzać ciemnoniebieskie/fioletowe zabarwienie pąków i liści. Niektóre z tych kolorów mogą, również pojawiać się na trichomach.

Proste jednokomórkowe trichomy

Proste trichomy jednokomórkowe nie są gruczołowe. Oznacza to, że widzisz mikroskopijnie cienkie, przypominające włosy przedłużenie wystające z powierzchni rośliny, ale bez kulistej żywicy na górze. Uważa się, że trichomy te zapewniają podstawową ochronę roślin. Utrudniają owadom i szkodnikom uszkodzenie rośliny. Mogą, również stanowić pewną ochronę przed wiatrem i światłem. Jednokomórkowe trichomy można znaleźć, zarówno na górnej, jak i dolnej stronie liści.

Trichomy cystolityczne

Trichomy cystolityczne są również rodzajem trichomów niegruczołowych. Nie wytwarzają żywicy i wyglądem przypominają zwykłe trichomy jednokomórkowe. Trichomy cystolityczne często przybierają kształt smukłych, zakrzywionych włosów. Ich zakrzywiony charakter przypomina zakrzywiony kształt pazura niedźwiedzia, jeśli widziany jest cały rządek trichomów obok siebie.

Trichomy bezszypułkowe

Trichomy bezszypułkowe nie są tak duże, jak trichomy główkowate, które są nam chyba najlepiej znane. Ich szerokość to około 80 mikronów. Są to trichomy gruczołowe, co oznacza, że główka żywicy znajduje się na szczycie łodygi.

Wpływ trichomów na kannabinoidy i terpeny

Specjalne komórki wytwarzają wydzieliny terpenów i kannabinoidów, które są przechowywane w kulistym gruczole żywicznym wewnątrz włoska. Dokładny charakter oraz stosunek wydzielanych kannabinoidów i terpenów zależy od genetyki nasion konopi, a także warunków środowiskowych, obecnych podczas wzrostu.

Wiele osób uprawiających nasiona konopi skupia się na poziomie THC, który wynosi średnio około 15%. Jeśli chcesz uzyskać wyższe poziomy, sprawdź naszą kolekcję nasion o bardzo wysokim poziomie THC. Jeśli naprawdę kochasz marihuanę o maksymalnej sile działania (z poziomem THC 20-25%), sprawdź kolekcję nasion o ekstremalnie wysokim poziomie THC od Dutch Passion.

Warto dodać, że współczesna marihuana to znacznie więcej niż tylko THC. Wielu hodowców konopi medycznych i rekreacyjnych docenia obecność CBD w pąkach. Ten wyjątkowy kannabinoid sprawia, że doznania podczas waporyzacji są łagodniejsze i bardziej subtelne i przez wielu preferowane. Jeśli odnajdujesz Tu swoje preferencje, możesz być zainteresowany nasionami konopi bogatymi w CBD.

Jeśli jesteś zainteresowany feminizowanymi nasionami CBG lub THC powinieneś sprawdzić naszą specjalną kolekcję nasion konopi z wyjątkowymi kannabinoidami. 

Terpeny produkowane przez dany szczep konopi są wypadkową genetyki oraz warunków środowiskowych. Terpeny nadają marihuanie wspaniały smak i aromat.